Hermon's Alex Allain and John Bapst's Alvaro Valls have been named Penobscot Valley Conference Class B soccer Players of the Year. Both players have led their teams to regional finals.

Check out the complete list of allstars in PVC Class B, C and D...

PVC All Conference

Player of the Year: Alex Allain (Hermon)

Coach of the Year:  Ralph Michaud (Presque Isle)

Class B - Girls

First Team:

Savannah Rodriguez, Tori Koch, Madison Michaud (PI), Emi Higgins, Alex Allain,Brianna Saulter(Hermon), Paige Mason (MDI), Maddie Doucette,Searra Herbert (Caribou), Gina Cambria, Soleil Skehan (John Bapst)

Second Team:

Kayla Massey,Eilidh Sidaway,Gracie Philippon  (John Bapst),Hope Shea (Caribou), Olivia Wesley,Kendra Ewer (Foxcroft), Oliviah Damboise (Old Town),  Emily Wheaton(PI), Chloe Raymond,Maddie Curtis   (Hermon) , Lindsay Dodge (Lee/Stearns)

Sports Radio 92.9 The Ticket Photo

Class B - Boys

Player of the Year: Alvaro Valls (John Bapst)

Coach  of the Year:  Pete McDonnell (John Bapst)

First Team:

Logan Butera (Foxcroft), Joe Grubb, Owen Mild (MDI), Colby Clarke(Ellsworth),Nick Bartlett (Presque Isle), James Petersen, Matt Leach (Hermon), Alvaro Valls, Paul Branch,Owen Lynch (John Bapst), Andre Rossignol (Caribou)

Second Team:

Nick Ressel, Eli McDonnell (MDI), Trent Mahon (Ellsworth), Khasen Lowe,Jake Kinney (Presque Isle), Levi Stedman (Foxcroft Academy), Tanner Ackley, Alex Mooney (John Bapst), Alex Ezzy (Caribou), Austin Sheehan (Old Town), Garrett Trask (Hermon)

 

 

PVC All Conference  Class C GIrls

Player  of the Year:   Brinsley Chasse (Orono)

Coach of the Year:   Tim Tweedie (Houlton)

First Team:

Kolleen Bouchard,Mia Hanning (Houlton), Bree Coombs, Emily Hunt (Bucksport), Erin Speed (Piscataquis), Brinsley Chasse (Orono), Becky Lopez Anido (Orono), Emma Campbell (Central), Cymeria Robshaw,Camryn Rolfe (Penquis), Morgan Dauk (GSA)

Second Team:

Katelyn Richards, Lizzie White (Orono), Elinor Haldane (GSA), Jordan Durant,Kelsey Robinson (Penquis), Tine Hjelle ,Darian Jellison (Bucksport), River Hodgdon (Washington Academy), Sydney Allen (Central), Alexis Miller (Houlton) Hannah Dorman (Dexter)

Third Team:

Elisabeth MacArthur (GSA), Megan Porter (MA), Ashley Porter,Molly Sheehan (Washington Academy),Danielle Cummings (Dexter), Sara Almirante (PCHS), Grace Francis,Rachel Smith (Central),  Aspen Flewelling,Tyra Gentle (Houlton) Daphne Murphy (Orono)

Class C – Boys

Player of the Year:  Oneko Lowe (Washington Academy)

Coach of the Year: Chris Gardner (Washington Academy)

First Team:

Nathan Reid,Jacob Fandel,Trent Lick (Orono), Oneko Lowe,Manzi Yves,Dnye-Jha Hayward (Washington Academy), Andrew Speed,Caleb Shaw (Central), Taylor Schildroth (GSA), Bryce Gilbert (PCHS), Jake Worthley (Houlton)

Second Team:

AJ Henderson,Dylan Johnstone (Houlton), Noah Goldfarb,Grandon Grinnan (Sumner)Aiden Crane,Evan Kenefic (Orono), Nur Tailaiti (Lee), DJ Millett (Washington Academy), Dillon Drew (PCHS), Brandon Paige (Central), Cameron Gordon (GSA)

Third Team:

Corbett Arnold,John Farrington, (Mattancwook Academy), Clayton Preble (Penquis),Branden Gillespie (Calais), William Davidson,Manuel Sunchez (Washington Academy), John Larson (GSA),  Nick Perfitt (Houlton), Yared Mamo (Lee Academy), Ben Allan Rahill (Orono), Pat Howe (Houlton)

 

 

PVC All Conference  Class D Girls

Player of the Year:  Karigen Coffin (Searsport)

Coach of the Year: Ryan Reed (PVHS)

First Team:

Allison Noddin, Anna Sewall (Schenck)Charlotte Aucoin,Jessica Pomerleau (Greenville), Sydney Tozer (Corner Christian), Ryley Buck,Lexis Ireland,Elizabeth McKinnan,Judy King (PVHS), Karigen Coffin,Paige Ireland (Searsport)

Honorable Mention:

Lauren Reed,Paige Thibodeau (PVHS), Alexis Thompson (Bangor Christian), Ashten Wells,Mikaela Alley (Searsport), Bianca Breton (Greenville)

Class D – Boys

Player of the Year:  Tyler Welch (Bangor Christian)

Coach of the Year: Aaron Wilcox (Bangor Christian)

First Team: 

Justin Thompson,Nick Powers (Schenck), Tyler Welch,Josh Palmeter,Jon Cormier,Dean Grass (Bangor Christian) Jonathan Littlefield,Brad Mckechnie (PVHS) Barrett Grant ,Connor Kneeland (Searsport), Connor D’Angelo (Greenville)

Honorable Mention:

Ben Powell,Liam MacMillian(Searsport), Luke Chandler (Bangor Christian), Nck Foley,Evan Bjork (Greenville) Colby Hannan (Schenck), Erik Gorczok (Bangor Christian), Jaeden Folster (PVHS)