Old Town's McKenna Smith and Ellsworth's Matt Burnett are double major award winners in the Penobscot Valley Conference Class B.

Both win Player of the Year and Pitcher of the Year honors.

On the softball side, Smith dominated in the circle, going 10-1 with an ERA of .68. In 72 innings, Smith struck out 151 batters and walked just 15. At the plate, Smith batted .491 with five home runs and 21 RBI

PLAYER OF THE YEAR - McKenna Smith, Old Town. PITCHER OF THE YEAR- McKenna Smith, Old Town. COACH OF THE YEAR - Stephanie Smith, Foxcroft, Jenn Plourde, Old Town

PVC Class B Softball All Conference

First Team - McKenna Smith, Old Town, Bre Oakes, Hermon, Katie Windsor, Hermon, Olivia Albert, Old Town, Kenzie Beaudry, Foxcroft, Jenna Clukey, Foxcroft, Laura Zenk, Hermon, Maddie Thornton, MDI, Kayla Massey, John Bapst

Second Team - Lindsey McEachern, MDI, Megan Chamberlain, Hermon, Hannah Sargent, Ellsworth, Savannah Rodriguez, Presque Isle, Hannah Sibley, Old Town, Cailin Seavey, Foxcroft, Jaelynn Doody, Caribou, Hallie Rockcress, John Bapst

WDEA Photo / Ellsworth Pitcher Matt Burnett

Matt Burnett has been equally dominating on the baseball side of the PVC. He is 7-0 for the Eagles with an ERA of 1.46. In 38.1 innings Burnett has 60 strikeouts and 11 walks. As a hitter, he batted .426 with 16 RBI.

PLAYER OF THE YEAR- Matt Burnett, Ellsworth. PITCHER OF THE YEAR - Matt Burnett, Ellsworth.  COACH OF THE YEAR - Matt Kinney, Hermon, Andy Pooler, MDI

PVC Class B Baseball All Conference

First Team - Matt Burnett, Ellsworth, Alden Fournier, MDI, Alex Applebee, Hermon, Keith Pomeroy, Hermon, Connor Wagstaff, Ellsworth, Matt Perconti, MDI, Ben Spear, John Bapst, Nick Avery, Old Town, Jackson Curtis, Ellsworth, Garrett Trask, Hermon.

Second Team - Jonah Hudson, Presque Isle, Brad Smith, Ellsworth, RJ Gross, Presque Isle, Levi Stedman, Foxcroft, Nick Stanley, MDI, Zain Fitzsimmons, WA, Tanner Evans, Old Town, Nick Swift, Old Town, Ben Southwick, John Bapst, Camden Huck, Caribou

PVC CLASS B SOFTBALL and BASEBALLl ALL ACADEMIC

SOFTBALL: Caribou - Kaytlin Waldemarson, Ellsworth - Katelynn Bagley, Emily Hart, Hannah Sargent, Mariah Young, Foxcroft - Jenna Clukey, Hermon - Kaitlyn Windsor, Laura Zenk, John Bapst - Meg Lander, Emilee Soucie, Old Town - Corinne Saucier, McKenna Smith, Olivia Westura, Morgan Love, Presque Isle - Kiara Lyford, Washington Academy - Reese Thompson, Hailey Wood.

BASEBALL: Caribou - Matthew Nadeau, Daniel Randolph, Noah Frost, Makenzie Conroy, Jacob Marker, Ellsworth - Chris Barnes, Austin Baron, Sam Giffin, Jared Hamilton, Sam Horne, Bradly Smith, Christian Bosse, Foxcroft - Levi Stedman, Jacob Olson, Esau Olson, Hermon - Mark Mailloux, John Bapst - Jon Archambault, James Butler, Jack Dalton, Nick Lakeman, Connor Libby, Braeden Ward, MDI - Alden Fournier, Stanley Grierson, James McConomy, Jacob Mitchell, Matt Perconti, Nick Stanley, Old Town - Nicholas Swift, Jacob Dubay, Josh Wheeler, Kyle Berube, Washington Academy - Nevin Rhodes

2018 Penobscot Valley Conference Class C Baseball All Conference

Class C            First   Team

Catcher             Matty Knowles              Lee

1st Baseman     Corbett Arnold              MA

2nd Baseman    John Socobasin                        Calais

Shortstop           Gage Poulin                Central

3rd Baseman     Cam Grindle                 Bucksport

Outfield              Christian Chase-Hurd   Bucksport

Outfield            Brady Pepin                  MA

Outfield            Caden Mattson              GSA

DH                   Ben Parker                    GSA

Utility Player      Chase Carmichael          Bucksport

Pitcher              Stefan Simmons                       GSA

Pitcher              Jacob Bickford             Dexter

Pitcher              Pat Howe                      Houlton

Coach of Year               Jim Castner     Houlton

Player of the Year         Jacob Bickford Dexter

Class C           Second Team

Catcher             Matthew Richards          Dexter

1st Baseman     Matthew Hanscome       Dexter

Utility Player      Max Woodman              MA

Shortstop         Tanner Stegner              Bucksport

3rd Baseman   Robert Finn                    Calais

Outfield            Blake Collins                 Calais

Outfield            Yosie Shteirman             Sumner

Outfield            Cam Shorette                Orono

Utility Player    Keegan Gentle                Houlton

Utility Player    Alex Walsh                     Narraguagus

Pitcher             Caden Williams              Calais

Pitcher             Nick Perfitt                    Houlton

Pitcher             Cam Kane                      PCHS

2018 Penobscot Valley Conference Class C Softball All Conference

Class C            First   Team

Catcher             Mackenzie Smith           Bucksport

1st Baseman     Maggie Bires                 Bucksport

2nd Baseman    Alyse Campbell             Central

Shortstop           Kimberly Voisine           MA

3rd Baseman     Lilly Leland                   Orono

Outfield              Makayla Tripp              Bucks

Outfield            Anna Taylor                   Narraguagus

Outfield            Camryn Rolfe                Penquis

DP                   Hannah Stevenson        Bucksport

Utility Player      Madison Leighton          Narraguagus

Pitcher              Katelin Saunders           Bucksport

Pitcher              Haley McLaughlin          MA

Pitcher              Lanie Perry                    Narraguagus

Coach of Year        Tracie Martin     Narraguagus

Player of the Year   Mackenzie Smith

Class C           Second Team

Catcher             Madi Speed                  Central

1st Baseman     Kourtney Thurlow           MA

2nd Baseman    Katelyn Tolman             MA

Shortstop           Darian Jellison              Bucksport

3rd Baseman     Lindsey Gelfuso           MA

Outfield            Peyton Trudel                Orono

Outfield            Heather Monroe             GSA

Outfield            Sidney Potvin                Central

DP                 Gabby Poulin                  Central

Utility Player    Lexi Reardon                  Central

Pitcher             Avery Herrick                 Dexter

Pitcher             Maddy LeClair                Orono

Pitcher             Kaelyn Parks                 Central

 

2018 Penobscot Valley Conference Class D Baseball All Conference

Class D            First   Team

  1. Dean Grass     BC
  2. Erik Gorczok   BC
  3. Ben Powell   Searsport
  4. Charlie Spiegel   Searsport
  5. Liam Macmillan   Searsport
  6. Jon Littlefield   PVHS
  7. Brad McKechnie   PVHS
  8. Reece Carter   PVHS
  9. Evan Bjork   Greenville
  10. Anthony Mason   Greenville
  11. Riley Dionne   Schenck
  12. Seth Garvin   Stearns
  13. Andrew Daigle   Stearns

Coach of Year              Tim Collins   BC

Player of the Year         Dean Grass BC and Charlie Spiegal Searsport

Pitcher of the Year        Evan Bjork   Greenville

2018 Penobscot Valley Conference Class D Softball All Conference

Class D            First   Team

  1.  Paige Russell  Stearns
  2. Jenna Keach    Searsport
  3. Olivia Gallant Schenck
  4. Leine McKechnie PVHS
  5. Kaylee Morey Deer Isle
  6. Halle Pelletier Greenville
  7. Katie Kenyon Stearns
  8. Makenzie Alley Searsport
  9. Courtney McKechnie PVHS
  10. Ayanna York Schenck
  11. Bianca Breton Greenville
  12. Taylor Hardy Deer Isle
  13. Shelby Cowin Greenville

Coach of Year              Michael Cabral  Greenville

Player of the Year         Leine McKechnie PVH

Pitcher of the Year        Leine McKechnie PVHS