Hampden Boys Stay Perfect, Will Face Oxford Hills in Friday Final

The defending Class A state champion Hampden Academy Broncos advanced to the Eastern Maine finals on Wednesday night, beating the Edward Little Red Eddies 67-49 at the Augusta Civic Center.

Hampden was led by Zach Gilpin, who finished with 21 points. Nick Gilpin had 16, and Isaiah Bess added 14.

Edward Little had cut the lead from 18 to just 7 points early in the third quarter, but turned the ball over on consecutive possessions, allowing Hampden to stretch the lead back to double digits. They never looked back.

Hampden cruised through the quarterfinal round with an 85-47 win over Lewiston. The Broncos will now play Oxford Hills in the Eastern Maine final on Friday at 8:30 p.m.

Old Town Holds Off Ellsworth Eagles in Class B Semifinal

Anna Travers

The Old Town Coyotes turned back a late charge from the Ellsworth Eagles in a Class B semifinal matchup at the Cross Insurance Center in Bangor on Wednesday, advancing to the Eastern Maine finals.

After the No. 6 Coyotes jumped out to an early lead, the No. 10 Eagles made a run late in the second half behind some clutch shooting from senior guard Steven Mahon.

Ellsworth closed the gap to three points on a driving shot by Mahon with 15 seconds to go in the contest, and, after a free throw by Old Town's Garvey Melmed, Mahon cut it again to one point with just 3.7 seconds to go on a three-point shot.

But Melmed sunk two free throws with with 3 seconds left, and Mahon was unable to connect on a long 3-pointer to tie the game.

Old Town was led by Eric Hoogterp, Nicholas Cowen and Mitchell Cole, each of whom had 13 points.

Ellsworth was led by Steven Mahon who had 18. Nick Bagley added 11.

Orono High School Girls Advance To Semis with Win Over PCHS

Anna Travers

The No. 2 Orono girls held off the No. 7 Piscataquis Community High School Pirates, advancing to the Eastern Maine Class B semi-finals with a win at the Cross Insurance Center in Bangor on Wednesday afternoon.

Sophomore guard Hannah Clement led the way for the Red Riots with 14 points and tough defense, and was named player of the game. Katie Sypher added 12 for the Red Riots.

For the Pirates, Delani Bennett and Jordynne Littlefield each had 8 points.

Orono will move on to play Mattanawcook, the only team to beat the Red Riots during the regular season.

Caribou Pulls Away from Hermon To Earn Spot in EM Finals

Click for more pics

The Caribou High School Vikings started strong and kept their distance from the Hermon High Hawks, earning a 58-39 win and a spot in the Eastern Maine finals against the Old Town Coyotes on Saturday.

Junior guard Dayne Savage had 31 points for the Vikings, leading all scorers.

Tyler Thayer, in his last game of an impressive career at Hermon High School, had 26 points for the Hawks in the loss.

Hermon, behind 40 points from Thayer, advanced to the semifinals after ousting top-seed Oceanside in overtime earlier this week.

For the latest from Tourney 2014, make sure to like us on Facebook and follow us on Twitter.

Cross Insurance Center, Bangor

Class C Quarterfinals

#6 Mattanawcook 46, #3 Narraguagus 40 [GIRLS]*
#2 Orono 40 #7 Piscataquis 29 [GIRLS]*

Class B Semifinals
#6 Old Town 53, #10 Ellsworth 50 [BOYS] *
#4 Caribou 58 #8 Hermon 39 [BOYS] *
#3 Mt. Desert 46 #2 Nokomis 44 [GIRLS] *
#1 Presque Isle 53 #5 Foxcroft 49 [GIRLS]

Augusta Civic Center

Western Class C Quarterfinals

#5 Madison 51, #4 Old Orchard Beach 43 [GIRLS]
#8 Dirigo 46 #1 St. Dom's 43  [GIRLS]

Western Class D Semifinals
#2 Hyde 49 vs #6 North Haven 39 [BOYS].
#4 Valley 50, #1 Forest Hills 40 [BOYS]

Eastern Class A Semifinals
#3 Oxford Hills 35 #7 Messalonskee 33 [GIRLS]
#1 Edward Little 61 #4-Cony 43 [GIRLS]

Eastern Class A Semifinals
#6 Oxford Hills 61,  #2 Brunswick 58 [BOYS]
#1 Hampden Academy 67 #5 Edward Little 49 [BOYS]*

Portland Expo

Western Class B Quarterfinals

#3 Wells 49 #6-Gray-New Gloucester 30 [GIRLS]
#2 Spruce Mountain 55 #7 Fryeburg Academy 51 [GIRLS]
#4 Greely 55 #5 Lincoln Academy 27 [GIRLS]
#1 Lake Region 58 #9 York 42 [GIRLS]

Cumberland County C.C.

Western Class A Semifinals

#3 Bonny Eagle 62  #2 Falmouth 61 [BOYS]
#1 Portland 64 #4 Deering 49 [BOYS]