The PVC Coaches have published the All Star and All Academic Swim and Dive Teams for the 2015-16 season. Here they are.

PVC All Star Swim Team

Boys

200 Yard Medley Relay
Ellsworth - Talor Hamilton, Cooper Holmes, Richie Matthews, Camden Holmes
Old Town - Nick Gould,Jake Ketch, Drew St.Jean, Garrett Stoyell

200 Yard Freestyle
Talor Hamilton - Ellsworth
Sam Alvarado - Ellsworth
Pierce DiMauro - MDI

200 Yard Individual Medley
Colby Prouty - Bangor
Liam Sullivan - MDI
Sam Pelletier- Ellsworth

50 Yard Freestyle
Camden Holmes - Ellsworth
Nick Gould - Old Town
Austin Baron - Ellsworth

1 Meter Diving
Kyle Adams - Bangor
Bryce DiMauro - MDI
Anthony Wardwell - Bucksport

100 Yard Butterfly
Cooper Holmes - Ellsworth
Nick Gould - Old Town
Richie Matthews - Ellsworth

100 Yard Freestyle
Talor Hamilton - Ellsworth
Jake Ketch - Old Town
Pierce DiMauro - MDI

500 Yard Freestyle
Sam Alvarado - Ellsworth
Camden Holmes - Ellsworth
Kellen Doyle - Orono

200 Yard Freestyle Relay
MDI - Liam Sullivan, Hutchin Gerrish, Kristoph Naggert, Jacob Mitchell
Ellsworth - Sam Pelletier, Hayden Sattler, Richie Matthews, Austin Baron

100 Yard Backstroke
Cooper Holmes - Ellsworth
Jacob Mitcherll - MDI
Nate St. Jean - Old Town

100 Yard Breaststroke
Colby Prouty - Bangor
Liam Sullivan - MDI
Hayden Sattler - Ellsworth

400 Yard Freestyle Relay
Ellsworth - Sam Alvarado, Camden Holmes, Cooper Holmes, Talor Hamilton
Old Town - Nate St. Jean, Drew St. Jean, Jake Ketch, Nick Gould

PVC Boy's Swimmer of the Year
Talor Hamiton - Ellsworth

PVC Swim Coach of the Year
Jim Goodman - Ellsworth

Girls

200 Yard Medley Relay
MDI - Maddie Woodworth, Aubrie Boyce, Lydia DaCorte, Eliza Schlief
John Bapst - Laura Skacel, Kassidy Bate, Eliza Costigan, Katherine Larochelle

200 Yard Freestyle
Lydia DaCorte - MDI
Jenna Clukey - Foxcroft Academy
Erin Aucoin - Brewer

200 Yard Individual Medley
Ava Sealander - GSA
Avery Carroll - Foxcroft Academy
McKenna Porter - Brewer

50 Yard Freestyle
Ellie Clarke - Ellsworth
Sidney Hamilton - Ellsworth
Eliza Schleif - MDI

1 Meter Diving
Kassidey Harriman - Old Town
Ella Stone - Bangor
Chelsea Schroeder - MDI

100 Yard Butterfly
Lydia DaCorter - MDI
Ava Sealander - GSA
Jenna Clukey - Foxcroft Academy

100 Yard Freestyle
Ellie Clarke - Ellsworth
Gabie Johnson - Foxcroft Academy
Eliza Schlief - MDI

500 Yard Freestyle
Erin Aucoin - Brewer
Rachel Hand - Bangor
Maya Pelletier - GSA

200 Yard Freestyle Relay
MDI - Ceileigh Weaver, Aubrie Boyce, Eliza Schlief, Lydia DaCorte
Bangor - Haley Adamas, Gracie Wiseman, Maddie Huerth, Morgan Jones

100 Yard Backstroke
Laura Skacel - John Bapst
Avery Carroll - Foxcroft Academy
Alice Russon - Foxcroft Academy

100 Yard Breaststroke
Gabie Johnson - Foxcroft Academy
Kylie Grace - Orono
Kassidy Bate - John Bapst

400 Yard Freestyle Relay
Foxcroft Academy - Avery Carroll, Alice Russon, Gabie Johnson, Jenna Clukey
Bangor - Morgan Jones, Natalie Fournier, Lily Waddell, Rachel Hand

PVC Girl's Swimmer of the Year
Lydia DaCorte - MDI

PVC Girl's Coach of the Year
Tony Demuro - MDI

All-Academic Teams

Bangor - Takquan Parks, Conor Thompson, Haley Adams, Brianna Blake, Claudia Desjardins, Kaylay Dyer, Kara Webber
Brewer - Grace Smith, Allyx Hillman
Ellsworth - Talor Hamilton, Jessica Cohen, Katherine Walton
Foxcroft Academy - Raquel Bozzelli, Avery Carroll, Madison Fadley, Gabi Johnson, Estella Mei
GSA - Alexy Prokopov, Karina Steenberg
Hampden Academy - Brian Dysart, Patrick Kearns, Isaias Raime, Olivia Doucette, Mikala Leland, Abigayl Novak, Elizabeth Parsons, Angela Rideout
Hermon - Kelsey Poland, Sabrina Growe
MDI - Kirstin DiMuauro, Pierce DiMauro, Kristoph Naggert
Old Town - Keegan Feero, Jordan Kelly, Katelyn Cross
Washington Academy - Aubrey Sparrow