The Bangor Girls Cross Country Team finished 1st in Class A while Lincoln Academy finished 1st in Class B in the KVAC Cross Country Championship at Cony High School in Augusta on Saturday, October 16th.

Team Results

Class A

  1. Bangor - 52
  2. Brunswick - 64
  3. Camden Hills - 68
  4. Mt. Blue - 70
  5. Mt. Ararat - 117
  6. Brewer - 188
  7. Messalonskee - 191
  8. Hampden Academy - 197
  9. Oxford Hills - 254
  10. Lewiston - 268

Class B

  1. Lincoln Academy - 55
  2. Cony - 57
  3. Waterville - 81
  4. Maranacook  - 87
  5. Morse - 94
  6. Gardiner - 151
  7. Belfast - 184
  8. Medomak Valley - 192

Here are the individual results

  Event 1  Girls 5000 Meter Run VARSITY Class A School
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Women Class A School
  1 Megan Randall             SR Bangor High School      6:32.2    20:18.4    1
  2 Payton Bell               JR Edward Little           6:48.2    21:08.2
  3 Jenna VanRyn              SO Camden Hills            6:48.6    21:09.5    2
  4 Emma Charles              SR Mt. Blue                6:55.4    21:30.7    3
  5 Cassie Middleton          FR Camden Hills            7:02.3    21:52.0    4
  6 Sadie Harrow              JR Bangor High School      7:03.5    21:55.6    5
  7 Katie McCarthy            SO Bangor High School      7:09.7    22:14.9    6
  8 Madeline Kallin           SO Brunswick               7:14.2    22:28.8    7
  9 Kayla Graffam             JR Brewer High School      7:19.9    22:46.7    8
 10 Nora McCourt              FR Mt. Blue                7:20.1    22:47.1    9
 11 Zoe Wilson                JR Brunswick               7:24.2    23:00.1   10
 12 Ellie Gilman              FR Brunswick               7:24.6    23:01.1   11
 13 Brynne Robbins            SR Mt. Blue                7:25.4    23:03.6   12
 14 Sophie Reuter             FR Bangor High School      7:26.1    23:05.8   13
 15 Lauren Howland            JR Camden Hills            7:26.8    23:08.1   14
 16 Lydia White               SO Mt. Ararat              7:31.3    23:22.1   15
 17 Abby Valliere             JR Brunswick               7:37.1    23:40.0   16
 18 Natalie McCarthy          SO Mt. Blue                7:37.6    23:41.7   17
 19 Lauren Johnson            SO Mt. Ararat              7:42.2    23:55.9   18
 20 Emily Quinnell            JR Edward Little           7:42.7    23:57.5
 21 Mary Wheeler              SR Mt. Ararat              7:47.6    24:12.7   19
 22 Freida Camacho            FR Brunswick               7:47.8    24:13.3   20
 23 Ryan Norton               SR Mt. Ararat              7:47.9    24:13.7   21
 24 Anleigh Stevens           FR Hampden Academy         7:48.0    24:13.8   22
 25 Lola Black                FR Camden Hills            7:52.0    24:26.2   23
 26 Willow Adler              SO Oxford hills            7:53.4    24:30.6   24
 27 Zoe O'Brien               JR Camden Hills            7:54.2    24:33.3   25
 28 Rylee Spadea              SO Messalonskee            7:54.4    24:33.8   26
 29 Alison St. Peter          SO Bangor High School      7:55.4    24:37.0   27
 30 Sophia Mazzarelli         SO Bangor High School      7:55.6    24:37.4   28
 31 Bridget Reusch            JR Mt. Blue                7:59.2    24:48.7   29
 32 Molly Curtis              SO Hampden Academy         8:00.3    24:52.3   30
 33 Hannah Wilkoff            JR Brunswick               8:00.7    24:53.3   31
 34 Jasmine Knapp             SR Bangor High School      8:01.2    24:54.9   32
 35 Moriah Reusch             JR Mt. Blue                8:04.9    25:06.5   33
 36 Zawadi Debola             SO Lewiston                8:06.2    25:10.6   34
 37 Macy Farrington           JR Brewer High School      8:07.4    25:14.3   35
 38 Abbie Cramer              SR Mt. Blue                8:07.5    25:14.6   36
 39 Kendall Arbour            SR Messalonskee            8:11.7    25:27.4   37
 40 Adriana Katz              FR Messalonskee            8:12.8    25:30.9   38
 41 Lily Hatrick              SR Brunswick               8:16.1    25:41.3   39
 42 Izabella Wallingford      SR Messalonskee            8:17.6    25:45.9   40
 43 Kaelyn Langlois           SR Edward Little           8:17.6    25:45.9
 44 Matilda Schroeder         FR Camden Hills            8:17.9    25:46.7   41
 45 Gloria Hoskins            SO Brewer High School      8:19.8    25:52.9   42
 46 Embree Thomas             SO Hampden Academy         8:24.7    26:08.0   43
 47 Sarah Gray                SO Mt. Ararat              8:29.6    26:23.2   44
 48 Lucy O'Brien              FR Camden Hills            8:31.8    26:29.9   45
 49 Emily Kneser              FR Hampden Academy         8:34.3    26:37.9   46
 50 Amelia Wedderburn         SR Lewiston                8:38.8    26:51.7   47
 51 Claire Tankersley         JR Mt. Ararat              8:40.3    26:56.3   48
 52 Saki Hoshino              SR Mt. Ararat              8:48.1    27:20.5   49
 53 Brynne Barron             FR Messalonskee            8:51.3    27:30.7   50
 54 McKenzie Murray           JR Brewer High School      9:06.4    28:17.5   51
 55 Junne Igarashi            JR Brewer High School      9:11.3    28:32.8   52
 56 Kamryn Grover             SR Oxford hills            9:20.0    28:59.8   53
 57 Grace Stocco              SR Messalonskee            9:24.9    29:15.1   54
 58 Caroline Sheets           JR Oxford hills            9:32.1    29:37.2   55
 59 Nora Emerson              SO Hampden Academy         9:41.6    30:06.9   56
 60 Mia Turk                  JR Hampden Academy         9:55.8    30:51.0   57
 61 Annie Stocco              SO Messalonskee           10:12.8    31:43.7   58
 62 Madison Binette           SO Lewiston               10:13.6    31:46.2   59
 63 Hannah Grover             SO Oxford hills           10:16.6    31:55.5   60
 64 Anna Weiss                FR Lewiston               10:30.7    32:39.5   61
 65 Sydney Youngs             SR Oxford hills           10:34.6    32:51.7   62
 66 Rhyannon Price            SO Brewer High School     10:38.3    33:03.1   63
 67 Carly McCabe              FR Skowhegan              10:54.5    33:53.4
 68 Isabelle Stetkis          SR Skowhegan              11:50.8    36:48.4
 69 Katelyn Lynch             SO Lewiston               13:08.3    40:49.0   64
 70 Alexandria Snow           SO Oxford hills           13:31.4    42:00.9   65

  Event 1  Girls 5000 Meter Run VARSITY Class B  School
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Women Class B  School
  1 Abby Williams             JR Waterville              6:52.6    21:21.9    1
  2 Grace Kirk                SR Cony High School        7:00.1    21:45.1    2
  3 Addison Pellerin          FR Winslow High school     7:05.5    22:02.0
  4 Lina Martinez-Nocito      JR Maranacook              7:09.7    22:14.9    3
  5 Beatrice Beale Tate       SO Waterville              7:10.5    22:17.5    4
  6 Ashlyn Poulin             JR Gardiner                7:14.5    22:29.9    5
  7 Iris Hennin               SR Morse High School       7:15.5    22:32.9    6
  8 Maria Protheroe           SR Oceanside               7:15.5    22:33.0
  9 Bri Harriman              SR Cony High School        7:18.6    22:42.7    7
 10 Grace Houghton            SR Lincoln Academy         7:20.5    22:48.5    8
 11 Audrey Hufnagel           SO Lincoln Academy         7:21.6    22:51.8    9
 12 Audrey Crews              SR Morse High School       7:28.1    23:12.0   10
 13 Adeline Hall              SO Lincoln Academy         7:32.6    23:26.0   11
 14 Bronwen Coffin            FR Lincoln Academy         7:35.2    23:34.3   12
 15 Sage Fortin               JR Cony High School        7:36.2    23:37.3   13
 16 Zoe Avery                 FR Morse High School       7:37.9    23:42.5   14
 17 Dylan Burmeister          FR Lincoln Academy         7:44.2    24:02.1   15
 18 Loralie Grady             FR Cony High School        7:46.5    24:09.1   16
 19 Jenna Badeau              SR Maranacook              7:47.3    24:11.6   17
 20 Addie Verrill             SO MCI                     7:47.5    24:12.4
 21 Annmarie Limberger        SR Waterville              7:48.3    24:14.7   18
 22 Emma Brown                JR Cony High School        7:48.3    24:14.7   19
 23 Emma Roesner              FR Maranacook              7:48.6    24:15.7   20
 24 Juniper Fowler            JR Belfast                 7:53.6    24:31.3   21
 25 Lilly Mushlit             SO Maranacook              7:57.8    24:44.4   22
 26 Marina McManus            SR Lincoln Academy         7:59.6    24:49.9   23
 27 Kassi Soule               SR Medomak                 8:00.0    24:51.1   24
 28 Olympia Farrell           SO Maranacook              8:00.9    24:54.1   25
 29 Hazel Dow                 SR Waterville              8:01.4    24:55.6   26
 30 Ashley Frederick          SR NOK                     8:02.4    24:58.6
 31 Elsa Bergdahl             SO Maranacook              8:04.4    25:04.8   27
 32 Molly Sirois              SR Leavitt                 8:06.7    25:11.9
 33 Alayna Blier              SR Gardiner                8:07.2    25:13.7   28
 34 Callie Stapp              SR Lincoln Academy         8:08.6    25:17.9   29
 35 Olive Beeton              SO Morse High School       8:10.4    25:23.4   30
 36 Meara McVearry            SO Belfast                 8:13.9    25:34.5   31
 37 Keya Amundsen             SR Waterville              8:14.3    25:35.7   32
 38 Claire Holman             SR Maranacook              8:14.5    25:36.2   33
 39 Lora LaRochelle           SR Morse High School       8:21.6    25:58.5   34
 40 Sydney Barlow             FR Gardiner                8:24.1    26:06.2   35
 41 Kenzie Cote               JR Leavitt                 8:29.4    26:22.4
 42 McKayla Fortin            SR Winslow High school     8:31.5    26:29.0
 43 Emily Mahoney             SR Medomak                 8:51.4    27:30.9   36
 44 Isabelle Strelneck        SR Morse High School       8:54.9    27:41.6   37
 45 Claire Clifford           FR Morse High School       8:56.0    27:45.2   38
 46 Jalyn Drost               SO Medomak                 9:00.9    28:00.5   39
 47 Abigail Fortin            SO Gardiner                9:10.7    28:30.8   40
 48 Erin Robbins              SO Belfast                 9:16.1    28:47.7   41
 49 Estella Sprague           FR Belfast                 9:24.1    29:12.6   42
 50 Tanzyla Omar              SO Gardiner                9:27.4    29:22.7   43
 51 Ayla Noftall              SO Cony High School        9:31.7    29:36.0   44
 52 Kassidy Gordon            JR Waterville              9:41.8    30:07.6   45
 53 Elizabeth Bowman          SR Medomak                 9:59.7    31:03.2   46
 54 Lillian Verrill           SR MCI                    10:03.9    31:16.3
 55 Molly Jennings            SR Medomak                10:27.1    32:28.1   47
 56 Addison Stewart           SO Gardiner               10:35.5    32:54.2   48
 57 Alyson Johnson            SO Belfast                10:55.9    33:57.6   49
 58 Giuliana Galizia          SR Oceanside              10:59.9    34:10.1
 59 Morgan Flanders           SR Medomak                11:27.1    35:34.8   50
 60 Isabella Grey             FR Oceanside              11:37.9    36:08.2
 61 Peregrine Bolduc-Ignasia  SR Gardiner               14:21.5    44:36.6   51
 -- Jenna Hanoian             SR Cony High School                      DNF