The Coaches from the PVC Class C have voted and here are the All-Conference Teams

Softball

1st Team

  • Ella Hosford - Bucksport
  • Jennie Whitten - Mattanawcook Academy
  • Britni Grant - Central
  • Lauryn Brown - Orono
  • Ava Sutherland - Mattanawcook Academy
  • Lily Chiavelli - Bucksport
  • Ceanna Wallace - Narraguagus
  • Allie Pickering - Bucksport
  • Lexi Whitty - Central
  • Lauren House - Mattanawcook Academy
  • Rachel Colby - Sumner

Player of the Year - Ella Hosford

Coach of the Year - Mike Carrier

2nd Team

  • Emma LaBelle - Orono
  • Mackenzie Kane - PCHS
  • Elizabeth Kinney - Dexter
  • Eraka LaDuke - Mattanawcook Academy
  • Faith Vincent - Bucksporrt
  • Abigail Conlogue - Penquis
  • Martina Hill - PCHS
  • Grace Campbell - Central
  • Paidyn Cashman - Narraguagus
  • Emma Freeman - Bucksport

3rd Team

  • Laura Cost-Kirkpatrick - Orono
  • Jetta Shook - Bucksport
  • Olivia Bragdon - Orono
  • Alyssa Ladd - GSA
  • Megan Mitchell - Calais
  • Layla Pickering - GSA
  • Alexyss Curtis - Central
  • Drew Warman - Houlton
  • Chloe LaBree - Orono
  • Rylee Bubar - Mattanawcook Academy
  • Caroline Tracy - Sumner

Honorable Mention

  • Jessica Broussard - Penquis
  • Natalie Tash - Mattanawcook Academy
  • Bren Critchley - Calais

Baseball

1st Team

  • Ty Giberson - Bucksport
  • Isaac Hainer - Mattanawcook Academy
  • Silas Graham - Houlton
  • Caleb Ryder - Orono
  • Jackson Sutherland - Mattanawcook Academy
  • Jake Guty - Bucksport
  • Tyler Hallett - Bucksport
  • Javier Alicia-Santiago - Orono
  • Ben Speed - Central
  • Brian Dennison - Washington Academy

Player of the Year - Ty Giberson - Bucksport

Coach of the Year - Pete Speed - Central

2nd Team

  • Collin Moody - Houlton
  • Ellis Spaulding - Orono
  • Matt Chadbourne - PCHS
  • Corbin Cyr - Penquis
  • Carson Prout - Washington Academy
  • Hayden Strout - Central
  • Cam Rich - Bucksport
  • Kobe Saunders - Calais
  • Alvin Robshaw - Penquis
  • Simon Allen - Central

3rd Team

  • Cody Johnston - Houlton
  • Sal Lorio - GSA
  • Griffin House - Mattanawcook Academy
  • Ben Bourgoin - Dexter
  • Garrett Harvey - Houlton
  • Bryce Burns - Central
  • Grady Alkinson - Penquis
  • Michael Stanwood - Narragauagus
  • Caden Schwinn - Washington Academy
  • Ti Bennett - Calais

Honorable Mention

  • Payson Reinhardt - Dexter
  • Harrison Walden - GSA
  • Scott Chadbourne - PCHS
Get our free mobile app

The 20 Least Populated Maine Towns in 1950

A fun look at Maine's least populated towns from 1950. Their 2020 population is also included to show the different growth rates for the vastly diverse set of towns.

The data used comes from a preliminary count for the 1950 Census and 2020 Census data.