The Kennebec Valley Athletic Conference (KVAC) released their All Conference Basketball and All-Academic Teams. Congratulations to all

Class A Boy's Basketball All-Conference

First Team

  • Cooper Flagg - Nokomis
  • Colby Smith - Brewer
  • Gabe Aucoin - Morse
  • Luke Briggs - Cony
  • Adam Savage - Skowhegan
  • Kalvin Catchings - Gardiner
  • Aaron Newcomb - Brewer

Second Team

  • Evans Sterling - Mount Blue
  • Levi Obert - Skowhegan
  • Thomas Harvey - Brunswick
  • Kam Douin - Cony
  • Brady Saunders - Brewer
  • Kyle LePage - Skowhegan
  • Ace Flagg - Nokoimis
  • Player of the Year - Cooper Flagg - Nokomis
  • Coach of the Year - Tom Nadeau - Skowhegan

All-Academic

  • Bangor - Colby Leavitt
  • Edward Little - Pat Anthoine, John Shea
  • Hampden Academy - Adam Pinkos, Brennon Tiensivu
  • Lewiston - Malik Foster, Trevin Ritchie
  • Oxford Hils - Colby Dillingham, Joe Oufiero
  • Brewer - Aaron Newcomb, Colby Smith
  • Camden Hills  - Ryan Clifford, Eben Fagonde, Hunter Norton, Aidan O'Connell, Liam O'Neal,
  • Cony - Samuel Flannery, Brodi Freeman
  • Erskine Academy - Kaden Doughty, Aidan Larrabee
  • Gardiner - Braden Dorogi, Luke Lawrence
  • Lawrence - Andrew Trombley, Matthew Trombley
  • Messalonskee - Owen Axelson
  • Mount Ararat - Ryan Robertson
  • Mount Blue - Henry Hilton
  • Nokomis - Cody Chretian, Ethan Cote, Hunter Flagg
  • Skowhegan -Payson Washburn

Class B Boys

First Team

  • Trevor Brown - Medomak Valley
  • Patrick McKenney - Medomak Valley
  • Carter Galley - Oceanside
  • Jason Reynolds - Winslow
  • Draedyn Furrow - Mount View

Second Team

  • Declan Knowlton - Mount View
  • Andrew Poulin - Winslow
  • Sawyer Hathaway - Leavitt
  • Tyler Hreben - Maranacook
  • Liam Von Oesen - Waterville
  • Player of the Year - Trevor Brown - Medomak Valley
  • Coach of the Year - Travis Magnusson - Maranacook

All Academic

  • Leavitt - Hunter Hayes, Ian Redstone, Benjamin Sirois
  • Maranacook - Tyler Hreben
  • MCi - Aidan Singh
  • Medomak Valley - Jake Bickmore, Trevor Brown, Garrett Hutchins, Patrick Mckenney
  • Mount View - Draedyn Furrow, Mia Rae
  • Oceanside - Jacob Carroll, Austin Chilles, Andrew Peaco
  • Waterville - Joseph Hamelin, Elias Nawfel
  • Winslow - Antoine Akoa, Evan Bourget, Tyler Brockaway, Nicholas Girard, Ethan Loubier, Kristopher Loubier

Girl's Class A and AA All-Conference

First Team Class A

  • Jaycie Christopher - Skowhegan
  • Lizzy Gruber - Gardiner
  • Indiya Clarke - Cony
  • Logan Brown - Brunswick
  • Hope Bouchard - Lawrence
  • Elsa Daulerio - Mt. Ararat
  • Callaway LePage - Skowhegan

Second Team

  • Brennan Doran - Messalonskee
  • Brianna Townsend - Nokomis
  • Mackenzie Roderick - Erskine Academy
  • Dakota Shipley - Morse
  • Megan Gallagher - Gardiner
  • Eva Stevens - Mount Blue
  • Sage Fortin - Cony
  • Player of the Year - Jaycie Christopher - Skowhegan
  • Coach of the Year - Mike Gray - Gardiner

All-Academic

  • Bangor - Dorothy "Lane" Barron, Katherine "Rae" Barron
  • Edward Little - Madisyn Turcotte
  • Hampden Academy - Taya Archer, Taylor Gardner, Emma Haskell, Camryn Neal,
  • Lewiston - Ashlyn Jean
  • Oxford Hills - Sophie Bourget, Chloe Estes, Katherine Hallee, Sydni Smith
  • Brewer -  Brooklyn Fick
  • Camden Hills - Olivia Brown, Lilianna Clement, Theresa Jalbuena-Cook, Anna Jordan, Matalin Luce, Ella Powers, Tessa Whitley
  • Cony - Raegan Bechard, Indiya Clarke, Emma Doiron, Kristen Kirk
  • Erskine Academy - Julia Barber, Emily Clark, Samantha Golden, Hayden Hoague, Madison Lully, Sarah Praul, Mackenzzie Roderick
  • Lawrence - Emily Hagerty
  • Messalonskee - Lexi Brodeur, Jordan Lambert
  • Mt. Ararat - Kaylee Bergeron, Elsa Daulerio, Morgan Ruff,
  • Mt. Blue - Eryn Parlin
  • Skowhegan - Jaycie Christopher, Reese Danforth

Class B

First Team

  • Bailey Breen - Oceanside
  • Audrey Mackie - Oceanside
  • Hannah Coolen - Mount View
  • Alyssa Creamer - Medomak Valley
  • Payson Kaler - Lincoln Academy

Second Team

  • Grace Houghton - Lincoln Academy
  • Grace Dwyer - Maranacook
  • Keira Gilman - Waterville
  • Danielle Dow - MCI
  • Abby Waterman - Oceanside
  • Player of the Year - Bailey Breen - Oceanside
  • Coach of the Year - Matt Breen - Oceanside

Class B All-Academic

  • Leavitt - Katie Blouin, Emma Chiasson, Delaney Ennis
  • Lincoln Academy - Emma Elwell, Grace Houghton, Payson, Kaler, Olivia Stiles
  • Maranacook - Grace Dwyer, Ella Schmidt
  • MCI  - Danielle Dow, Lillian Kitchen, Natalie Sites
  • Medomak Valley - Alyssa Creamer, Zaniah Puchalski, Autumn Ripley, Baylee Stewart
  • Mount View - Hannah Coolen
  • Oceanside - Anna Kingsbury, Ahlivia Morris
  • Waterville - Grabriella Mainees
  • Winslow - Sage Clukey, Madison Lower, Harly Pomerleau, Mikayla Rioux
Get our free mobile app

25 Things You Say That Could Get Your Mainer Card Revoked

According to Mainers, if you say any of these, you will get your Mainer card revoked and probably be seen as a flatlander.