A Round Robin Wrestling Meet was held Saturday, January 8th at Ellsworth High School. A total of 94 matches were held. Here are the results

120 Weight Class

Competing were Luke Horne - Ellsworth; Onyx Newman - Woodland; Izzy Lamber - Washington Academy

  • Lamb defeated Newman Fall 1st Round
  • Horne defeated Lamb Fall 3:07
  • Horne defeated Newman Fall 1:30

126 Weight Class

Competing were Jazmyne Rimes - Bucksport; Dawson Toney - Washington Academy; Siobhan Duffy - Washington Academy; Jocelyn Parlin - Caribou; Gianna Anderson - Ellsworth; Molly Sipple - PCHS

  • Parlin defeated Toney Fall 2nd Round
  • Duffy defeated Anderson 6-5
  • Sipple defeated Rimes Fall 2nd Round
  • Anderson defeated Rimes 13-3
  • Parlin defeated Duffy 7-2
  • Sipple defeated Toney 10-8
  • Toney defeated Rimes
  • Parlin defeated Anderson 10-9
  • Sipple defeated Duffy 5-1
  • Rimoes defeated Duffy Fall 2nd Round
  • Toney defeated Anderson Fall 1st Round
  • Sipple defeated Parlin 2-0
  • Parlin defeated Rimes Fall 2nd Round
  • Duffy defeated Toney 4-3
  • Sipple defeated Anderson 9-1

132 Weight Class

Competing were Naomi Bragg - Bucksport; Logan Blanchette - MDI; Karson Tibbetts - PCHS; Xavier Newell - Washington Academy

  • Blanchette defeated Newell Fall 2nd Round
  • Newell defeated Bragg Fall 1st Round
  • Tibbetts defeated Blanchette 5-3
  • Tibbetts defeated Newell Fall 2nd Round
  • Blanchette defeated Bragg Fall 1st Round
  • Tibbetts defeated Bragg Technical Fall 2nd Round

138 Weight Class

Competing were Kaleb Nightingale - Bucksport; Grayson Mote - Ellsworth; Nick Roos - MDI; Nate Bock - PCHS; Jamie Bryan - Woodland; Cole Dunphy - Woodland

  • Bock defeated Mote Technical Fall 3rd Round
  • Bryan defeated Roos Fall 2nd Round
  • Nightingale defeated Dunphy Fall 1 Round
  • Nightingale defeated Bryan 2-0
  • Bock defeated Roos 2-0
  • Mote defeated Dunphy Fall 2nd Round
  • Nightingale defeated Mote Technical Fall 3rd Round
  • Bock defeated Bryan Fall 1st Round
  • Roos defeated Dunphy 2-0
  • Nightingale defeated Roos Fall 1st Round
  • Mote defeated Bryan by Injury 2nd Round
  • Bock defeated Dunphy 1st Round
  • Bock defeated Nightingale 5-0
  • Mote defeated Roos Fall 1st Round

145 Weight Class

Competing were Landen Moutinho - Caribou; Nick Jacobs - MDI; Noeah Collins-Corbett - Woodland

  • Jacobs defeated Moutinho
  • Collins-Corbett defeated Moutinho 2-0
  • Jacobs defeated Collins-Corbett 2-0

145 Weight Class

Competing were Dhane Smith - Bucksport; Nate Hotchkiss - BB; Christian Hesseltine - Ellsworth; Josh Harrington - PCHS

  • Hotchkiss defeated Smith Fall 1st Round
  • Harrington defeated Hesseltine Fall 2nd Round
  • Smith defeated Hesseltine Fall 1st Round
  • Hotchkiss defeated Harrington Fall 1st Round
  • Smith defeated Harrington Fall 3rd Round
  • Hotchkiss defeated Hesseltine Fall 1st Round

152 Weight Class

Competing were Thomas O'Meara - Caribou; Alex Zeller - PCHS; Ridge Weatherbee - Ellsworth; Josh Richardson - Sumner

  • Zeller defeated Weatherbee Fall1st Round
  • O'Meara defeated Richardson Fall 2nd Round
  • Zeller defeated Richardson Fall1st Round
  • O'Meara defeated Weatherbee by Injurty
  • Zeller defeated O'Meara 8-1
  • Richardson defeated Weatherbee by Injury

160 Weight Class

Competing were Dominic Zeller - PCHS; Dominic Hamm - Ellsworth; Grace Jean - Caribou and David Tuttle - PCHS

  • Tuttle defeated Hamm 10-4
  • Tuttle defeated Jean Fall 2nd Round
  • Zeller defeated Hamm Fall 1st Round
  • Zeller defeated Jean Fall 1st Round
  • Zeller defeated Tuttle Fall 1st Round
  • Hamm defeated Jean Fall 1st Round

170 Weight Class

Competing were Sam Soper- Bucksport; Christian McDougal - Caribou; Luke McKenney - Ellsworth; Alex Shedd - PCHS; Alden Bacon - Woodland

  • McKenney defeated Shedd Fall 1st Round
  • Soper defeated Bacon Fall 1st Round
  • Soper defeated Shedd Fall 1st Round
  • McDougal defeated Bacon Fall 2nd Round
  • Soper defeated McDougal Fall 1st Round
  • McKenney defeated Bacon Fall 1st Round
  • McKenney defeated Soper Fall 1st Round
  • McDougal defeated Shedd Fall 3rd Round
  • McKenney defeated McDougal Fall 1st Round
  • Shedd defeated Bacon 12-9

182 Weight Class

Competing were Evan Davidson - MDI; Isaiah Bagley - PCHS; Kasey Findley - Bucksport; Zach Crabtree - Washington Academy

  • Davidson defeated Findley Fall 2nd Round
  • Bagley defeated Crabtree Fall 1st Round
  • Bagley defeate Findley Fall 1st Round
  • Crabtree defeated Findley Fall 2nd Round
  • Davidson defeated Crabtree Fall 1st Round
  • Bagley defeated Davidson Fall 1st Round

195 Weight Class

Competing were Maxwell Ryan - Caribou; Paige Anderson - Bucksport; Tyler Lunt - MDI and Dominic Cookson PCHS

  • Anderson defeated Lunt Fall 1st Round
  • Cookson defeated Ryan Fall 1st Round
  • Anderson defeated Ryal Fall 1st Round
  • Cookson defeated Lunt Fall 1st Round
  • Cookson defeated Anderson Fall 2nd Round
  • Lunt defeated Ryan Fall 1st Round

220 Weight Class

Competing were Mason Rose - MDI; Gracie Talbot - PCHS; Joe Bowen - Bucksport; Elijah Niles-Cowell - Woodland

  • Bowen defeated Rose Fall 1st Round
  • Niles-Cowell defeated Talbot Fall 1st Round
  • Bowen defeated Talbot Fall 1st Round
  • Bowen defeated Niles-Cowell Fall 1st Round
  • Niles-Cowell defeated Rose 19-7
  • Talbot defeated Rose Fall 1st Round

285 Weight Class

Competing were Jacob Coghill - Bucksport; Grayson Fernald - Bucksport; Ashton Thomas - MDi; Wyatt Weaver - Bucksport; Tim MacNeil - PCHS; Ian Conlin - Washington Academy

  • Fernald defeate Weaver 8-3
  • MacNeil defeated Thomas Fall 1st Round
  • Coghill defeated Conlin Fall 1st Round
  • Coghill defeated MacNeil Fall 1st Round
  • Weaver defeated Thomas Fall 1st Round
  • Fernald defeated Conlin Fall 2nd Round
  • Fernald defeated Coghill 2-1
  • Weaver defeated Macneil Fall 1st Round
  • Conlin defeated Thomas Fall 1st Round
  • Coghill defeated Thomas Fall 3rd Round
  • Fernald defeated MacNeil Fall 2nd Round
  • Weaver defeated Conlin Fall 2nd Round
  • Coghill defeated Weaver Fall 1st Round
  • Fernald defeated Thomas Fall 1st Round
  • Conlin defeated MacNeil Fall 1st Round