The Brunswick Dragons won the Class A Northern Maine Cross Country Team Championship on Saturday, October 23 at the Troy Howard Middle School in Belfast. Bangor's Daniel McCarthy finished 1st and Hampden Academy and Bangor qualified for the State Team Championship next Saturday, October 30th.

The top 30 individuals qualified for States and the Top 7 Teams. Here are the Team and Individual results

  1. Brunswick - 53
  2. Hampden Academy - 57
  3. Bangor - 73
  4. Messalonskee - 111
  5. Mount Ararat - 119
  6. Mount Blue - 135
  7. Camden Hills - 209
  8. Brewer - 214
  9. Oxford Hills -230
  10. Lewiston - 28
  11. Edward Little - 306

Individual results courtesy of Sub 5

Boys 5k Run CC Class A
==================================================================================
    Name                    Year School                 Finals  Points
==================================================================================
TOP 30 RUNNERS QUALIFY FOR STATE MEET
  1 Daniel McCarthy           SR Bangor High School     15:25.13    1
  2 Abbott Valentine          SR Hampden Academy        15:33.02    2
  3 Grady Satterfield         SR Mt. Ararat             15:47.84    3
  4 Charlie Collins           JR Hampden Academy        16:15.25    4
  5 Eli Palmer                JR Brunswick              16:30.72    5
  6 Cyrus Evans               JR Mt. Blue               16:40.51    6
  7 Joey Valliere             SR Brunswick              16:52.89    7
  8 Ben Keleher               SR Mt. Ararat             16:59.87    8
  9 Dolan Pols                SR Brunswick              17:05.23    9
 10 Harrison Shain            SO Hampden Academy        17:08.46   10
 11 Caden Cote                SR Messalonskee           17:09.64   11
 12 Patrick McKenney          JR Skowhegan              17:11.96
 13 Simon Socolow             SR Bangor High School     17:13.39   12
 14 Henri McCourt             FR Mt. Blue               17:21.96   13
 15 Ethan DeMerchant          JR Bangor High School     17:23.64   14
 16 Felix Battle              SR Brunswick              17:27.81   15
 17 Pierce Coughlin           FR Messalonskee           17:30.46   16
 18 Miles Logan               JR Brunswick              17:36.93   17
 19 Cooper Parlee             SR Brewer High School     17:39.30   18
 20 Kevin Fogarty             FR Bangor High School     17:44.99   19
 21 Brody Simons              SO Hampden Academy        17:48.84   20
 22 Judson Nash               SR Hampden Academy        17:52.01   21
 23 Tieran Croft              SR Messalonskee           17:58.20   22
 24 Trevor Parlee             SO Brewer High School     17:59.45   23
 25 Walker Hedrich            FR Camden Hills           18:11.12   24
 26 Nathan Kallin             SR Brunswick              18:11.54   25
 27 Adam Bilodeau             JR Lewiston               18:12.98   26
 28 Quinn D'Alessio           SR Bangor High School     18:14.50   27
 29 Grey Vanderwood           SR Oxford Hills           18:18.06   28
 30 Eli Hoeft                 FR Mt. Blue               18:18.94   29
 31 Beckett Cote              FR Messalonskee           18:21.47   30
 32 Tim Collins               FR Hampden Academy        18:24.70   31
 33 Colby Pawson              SR Messalonskee           18:28.80   32
 34 Ethan Partal              JR Bangor High School     18:31.66   33
 35 Evan Flynn                SO Mt. Ararat             18:37.07   34
 36 Nate Chase                SR Mt. Ararat             18:37.84   35
 37 Lucas Hutchinson          FR Oxford Hills           18:40.48   36
 38 Adam Miller-Treat         JR Bangor High School     18:42.48   37
 39 Isaiah Smith              SO Camden Hills           18:46.69   38
 40 Logan Munsey              SR Mt. Ararat             18:49.18   39
 41 Raymond Brickle           JR Hampden Academy        18:53.57   40
 42 Zachary Clement           SO Camden Hills           18:55.43   41
 43 Cody Roy                  SO Oxford Hills           19:03.56   42
 44 Owen Heseltine            SO Mt. Blue               19:07.23   43
 45 Alex Hardy                SR Mt. Blue               19:09.69   44
 46 Daniel Dalton             SO Mt. Blue               19:12.61   45
 47 Tomas Cundick             SR Mt. Blue               19:15.51   46
 48 Clay Trafton              SO Edward Little          19:16.45   47
 49 Sam Fegel                 SO Messalonskee           19:23.53   48
 50 John-Antonio Fatone       JR Lewiston               19:23.87   49
 51 Sam Cashman               FR Brunswick              19:24.77   50
 52 Ben Pike                  FR Camden Hills           19:24.95   51
 53 Parker Libby              JR Mt. Ararat             19:24.99   52
 54 Swaroop Handral           SR Brewer High School     19:27.63   53
 55 Luke Page                 SR Mt. Ararat             19:36.63   54
 56 Finn Urey                 JR Camden Hills           19:36.82   55
 57 James Bertolino           JR Brewer High School     19:46.93   56
 58 Jibril Holloman           JR Lewiston               19:50.74   57
 59 Thomas Tracy              JR Messalonskee           19:50.82   58
 60 Quinn St. Peter Scott     FR Edward Little          19:51.18   59
 61 Owen Winslow              FR Edward Little          19:52.76   60
 62 Isaac Roy                 SR Oxford Hills           19:59.39   61
 63 Danny Zhang               JR Lewiston               20:02.84   62
 64 Henry Swift               SR Oxford Hills           20:13.61   63
 65 Zander Hunter             SR Brewer High School     20:21.21   64
 66 Silas Timm                JR Oxford Hills           20:24.51   65
 67 Aaron Lyon                SR Brewer High School     20:30.42   66
 68 Sam VanLonkhuyzen         JR Camden Hills           20:32.06   67
 69 Ian Kozielec              SO Camden Hills           20:35.49   68
 70 Jaden Ouellette           JR Edward Little          20:47.54   69
 71 Caiden Madore             SO Brewer High School     20:51.05   70
 72 Dru Hyndman               JR Edward Little          21:15.21   71
 73 Ayden St. Laurent         SR Oxford Hills           21:28.45   72
 74 Zach White                JR Skowhegan              21:36.94
 75 Cooper Dunn               SR Edward Little          21:46.82   73
 76 Elgin Physic              SR Lewiston               22:19.55   74
 77 Dustin Merrill            JR Lewiston               22:59.95   75
 78 Brandon Lynch             SR Lewiston               23:01.74   76
 79 Declan Howe               FR Edward Little          23:24.15   77
 80 Gabe stetkis              FR Skowhegan              24:09.48

Check out the individual photos

Class A Boys Northern Maine Cross Country Championships October 23, 2021

The Class A Boys Northern Maine Cross Country Championships were held Saturday, October 23, 2021 in Belfast